Prawo podatkowe

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z rozliczaniem podatkowym, prawdopodobnie dużo pojęć jest dla nas niejasnych, a samo rozliczanie wydaje nam się skomplikowane przez co popełniamy wiele błędów.

Czym są podatki i dlaczego musimy je płacić?

Na początku warto wyjaśnić, dlaczego w ogóle musimy odprowadzać podatki. Państwo zyskuje dochód od obywateli i na tej podstawie może finansować funkcjonowanie wielu placówek. Jeśli nagle wszystko stałoby się prywatne, wiele uboższych osób straciłoby dostęp np. do opieki zdrowotnej. Z pieniędzy płynących z podatków budowana jest również infrastruktura, z której na co dzień korzysta każdy.

Z podatkami związana jest również kwota wolna od niego. W skrócie jest to taka kwota, do której nie musimy odprowadzać podatku. W roku 2018 kwota wolna od podatku to 6600 zł. Rok 2019 to kolejne zmiany w tej kwestii: kwota wzrasta aż do 8000 złotych, jednak mimo to wciąż najwięcej zależy od naszego dochodu.

Progi podatkowe – jakie są?

W Polsce obowiązują progi podatkowe 18% i 32%. Tą pierwszą kwotę płacimy, jeśli nasz dochód nie przekroczył w danym roku 85 558 złotych. Jeśli jednak zarobiliśmy więcej, odtrącany podatek to 32%. Sprawa wygląda inaczej w wypadku małżonków, którzy rozliczają się wspólnie: jeśli jeden z nich przekracza kwotę 85 558 złotych, pierwszy małżonek wciąż odtrąca od podatku tylko 18%. Jeśli nie rozliczają się wspólnie, zasada ta nie obowiązuje.

Progi podatkowe z reguły są stałe i nie zmieniają się z roku na rok. Ich wysokość zależy od wielu czynników. Ważne, aby podatek odliczać od dochodu, a nie przychodu. Dochód to nic innego jak przychód, jednak pomniejszony o koszty jego uzyskania. Pojęcia te mogą być dla nas na początku niejasne, jednak im dłużej będziemy sporządzać rozliczenie podatkowe tym szersza będzie nasza wiedza w tym zakresie.

Ulgi podatkowe

Warto wspomnieć o ulgach podatkowych. Aby dowiedzieć się, czy jakaś nam przysługuje, warto skorzystać z pomocy księgowej bądź udać się do urzędu. Na ulgi mogą liczyć wielodzietne rodziny, a także rodzice wychowujący swoje dzieci samotnie. Pomoc ulgową uzyskają również rodzice niepełnosprawnych dzieci, osoby starsze czy honorowi dawcy krwi. Dzięki ulgom możemy zyskać nawet 700 złotych, dlatego warto dowiedzieć się, czy mamy szanse na ich uzyskanie.

Podatki to temat, z którym prędzej czy później zmierzy się każda pracująca osoba. Warto więc obeznać się w ich temacie, corocznych zmianach, kwocie wolnej od podatku czy zasadach obowiązujących przy obliczaniu progów.

Comments are closed.