Jakie informacje o pojeździe powinny znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży?

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest jedyną obowiązującą w naszym kraju formą prawną przejścia własności auta z osoby prywatnej na drugą osobę. 

Jakie informacje o pojeździe należy zamieścić w umowie?

W standardowej umowie kupna-sprzedaży auta zazwyczaj wpisuje się markę, rocznik, model oraz numer VIN. Nie można zapominać także o numerze rejestracyjnym oraz o przebiegu, który wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Bardzo wielu kierowców wpisuje przybliżony przebieg, co jest oczywiście dużym błędem. W razie wypadku na drodze albo przy popełnieniu przestępstwa w dniu transakcji, informacje o dokładnym przebiegu auta mogą okazać się bardzo przydatne. Dobrym pomysłem jest także poproszenie sprzedającego o zadeklarowanie na umowie, że zapisany przebieg jest w rzeczywistości autentyczny. 

O czym należy pamiętać?

W umowie należy zapisać nie tylko uszkodzenia, które są widoczne gołym okiem, ale i wszelkie braki. Niezbędny jest również wpis o własności pojazdu, jak i również o wszystkich obciążeniach ze strony trzecich. Osoba, która kupuje samochód powinna zadbać również o to, aby na umowie znalazły się stosowne zapisy dotyczące sposobu oględzin samochodu. Jak łatwo się domyślić, gdy oględziny auta robione są na podwórku, to niestety nie ma możliwości na przykład dokładnego sprawdzenia spodu auta. 

Jak działa umowa kupna sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży auta dochodzi do skutku wtedy, gdy dwie strony złożą zgodne oświadczenie woli. Z praktycznego punktu widzenia wynika, że do zawarcia umowy wymagany jest konsens. Umowę sprzedaży auta można zawrzeć w dowolnej formie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem dla obu stron jest jednak postawienie na umowę pisemną, która może okazać się niesłychanie przydatna przy różnego typu konfliktach. Podstawowymi obowiązkami sprzedawcy jest nie tylko przeniesienie na kupującego własności rzeczy, ale również wydanie auta oraz udzielenie niezbędnych informacji kupującemu.

Comments are closed.