Kredyt na wakacje – czy to możliwe?

Wakacje, zwłaszcza zagraniczne to dla wielu osób wysoki koszt. Czasami zbyt wysoki, aby mógł być pokryty z aktualnych dochodów, czy zgromadzonych oszczędności. Właśnie dla takich osób, banki przygotowują oferty kredytów konsumenckich, które mogą być przeznaczone na dowolny cel (na przykład, właśnie na wakacyjny wyjazd).

Jak uzyskać kredyt na wakacje w banku?

Aby uzyskać kredyt w banku, przede wszystkim należy złożyć wniosek kredytowy. W zależności od oferty, dostępne na rynku kredyty na wakacje będą musiały, bądź nie, być dodatkowo zabezpieczone przez na przykład, ubezpieczenie spłaty kredytu. Podstawą prawną na jakiej opierają się instytucje zarejestrowane w Polsce jako banki jest Kodeks Cywilny i Ustawa o bankowości. Ustawodawca, zwłaszcza po ostatnich kłopotach jakie miały banki na całym świecie i załamaniu się systemu bankowego w Stanach, nakłada na kredytodawców obowiązek dostosowania swoich ofert do możliwości finansowych klientów. W związku z powyższym, obecna tendencja idzie raczej w kierunku konieczności zabezpieczania spłat kredytów. Zabezpieczenie spłaty kredytu, czy to w formie ubezpieczenia, czy jakiejkolwiek innej, zwiększa zdolność kredytową klientów i może przesądzić o przyznaniu kredytu. W przypadku, kiedy bank zażąda dodatkowego zabezpieczenia w postaci nie ubezpieczenia, a poręczenia majątkowego kredytu przez osoby trzecie, klienci mają większy problem. Współcześnie coraz mniej ludzi decyduje się na pełnienie funkcji żyranta, niezależnie od pokrewieństwa, czy stopnia zażyłości z kredytobiorcą. Dlatego warto zaproponować potencjalnym poręczycielom dodatkowe zabezpieczenia, które zwiększają ich bezpieczeństwo. Takim zabezpieczeniem może być dodatkowe wykupienie ubezpieczenia spłaty kredytu, albo odpowiedni zapis w umowie kredytowej, gwarantujący, że w razie kłopotów ze spłatą, bank w pierwszej kolejności sięgnie po majątek głównego kredytobiorcy, a dopiero potem – poręczyciela. Oprócz tego bank zapewne sprawdzi klientów w BIK i KRD i jeśli okaże się, że posiadają odpowiednią wiarygodność kredytową – należy już tylko sfinalizować umowę i czekać na przelanie środków.

Co, jeśli nie bank?

Co w sytuacji, w której nie uda się mimo starań uzyskać kredytu, ze względu na brak odpowiednich dochodów, czy niespłacone zadłużenie w innym banku? Zawsze pozostaje możliwość skorzystania z instytucji pozabankowych, które działają na nieco innych zasadach i oferują pożyczki o wiele bardziej dostępne. Zachęcające wydaje się być również to, że w takich firmach decyzja zapada bardzo szybko, a pieniądze mogą być dostępne nawet w kilka minut. Dla nowych klientów instytucje pozabankowe, przygotowują nieraz bardzo korzystne oferty. Minusem jest to, że kwoty, dostępne dla osób nie będących sprawdzonymi klientami, nie są duże,

Comments are closed.